Winter Varsity Sports Recognition

Winter Athletics

 

 

Kingston High School

Boys Basketball  Coach Ben Wisniewski

Kingston High School Basketball finished the season with a 6-6 league record, 10-12 overall, making it to the 2nd round of District play-offs.  Junior Liam Young was named to the All-Olympic League first team, and Junior Gabe Gregory was named to the second team.

Girls Basketball  Coach Gail Wicklein

The KHS Girls Basketball team finished the season with 13 wins and made it to the 3rd round of district playoffs.  Lily Eckert and Aileen Kaye were named to the All Olympic League 2A team.

Gymnastics  Coach Sheila Moore

Mikka Yamane competed in the state tournament in All-around, Bars and Balance Beam.  She earned 8thplace in Balance Beam, becoming the first KHS gymnast to make it to the state finals, and the first to medal.

Aunika Kramer competed at state in Bars.

Wrestling  Coach Britton Johnson

Several wrestlers competed and placed in the top 6 in the region:

Dawson Johnson 2nd place

Josh Bayne                    3rd place

George Wedig               5th place

Alec Maxwell                 6th place

Cameron Tangen            6th place

Matt Thomas                 6th place

Dawson Johnson competed at State, earning 3rd place.

Alex Moore competed at State, earning 6th place.

Boy’s Swim  Coach Mark VanHuis 

Boy’s swimming had an unprecedented season this year.  The first of many accomplishments this season was going undefeated in the league, this had never been done before by a Kingston High School swim team.  Going undefeated in the league led us to our first ever league champions title.  Along with the league title we ended up coming away with the district title for the first time in KHS swim history.  

During the district swim meet we also earned our first individual event district champion (actually we ended districts with 3 event champions; Quincy Walker in the 100 freestyle, Ethan Fox 100 Breaststroke, 400 Freestyle Relay- Quincy Walker, George Dalton, Tim Gallagher and Ethan Fox).   Then we went on to state where we had an unprecedented event load (10 individual swims and 3 relays). 

At state we had a strong showing and our team finished in 4th place overall.  On the road to our 4th place finish we also came away with our first event state champion in KHS history, the 200 Medley Relay team of Tim Gallagher, Ethan Fox, Bryce Hoffer and Hunter Parini.  We also had our highest placing individual swimmer, Tim Gallagher placed 2nd in the 100 Backstroke.  

When the dust settled from the season we had broken 10 out of 11 school records and set the bar really high for upcoming season.  Below is a list of our best placing post season swims at State:

200 Medley Relay-  State CHAMPS  (Tim Gallagher, Ethan Fox, Bryce Hoffer, Hunter Parini)

200 Individual Medley – Ethan Fox 4th, Tim Gallagher 6th, Nolan Platz 11th

50 Freestyle – Quincy Walker 10th, Hunter Parini 13th

100 Freestyle – Hunter Parini 10th, Quincy Walker 15th

200 Freestyle Relay – 11th place (Bryce Hoffer, Quincy Walker, George Dalton, Hunter Parini)

100 Backstroke – Tim Gallagher 2nd

100 Breaststroke – Ethan fox 4th, Nolan Platz 9th

400 Freestyle Relay – 3rd (Tim Gallagher, Bryce Hoffer, Ethan Fox, Quincy Walker)

Congratulations to coach Mark VanHuis for being named Olympic League Coach of the Year.

 

North Kitsap High School

 

Boys Basketball  Coach Scott Orness 

The NKHS Boy’s Basketball team had and incredible season. They were Olympic League Champions and and won the first District Championship since 1982!  This was also their first State appearance since 2009.  Coach Scott Orness was named Olympic League Coach of the Year.  Cole Rabedeaux was selected as the All Olympic League 2A MVP and for the All State 2A team.  Senior Joshua Benson and Sophomore Zac Olmstead were named to the All-Olympic League 2nd team.

Girls Basketball  Coach Penny Gienger  

The NKHS Girl’s Basketball team had a strong year winning 16 games in the regular season and making it to the Regional playoffs.  Coach Penny Gienger was selected as the All-Olympic League 2A Coach of the Year.  Senior Molly Lemmon and Sophomore Olivia Selembo were named to the All-Olympic League 1stteam.  Freshman Raelee Moore was named to the 2nd team.

Gymnastics  Coach Kris Goodfellow

Congratulations to Grace Demeurisse who competed at the state level in Vault, Bars and Floor.

Congratulations to Cassidy Cloward who competed on Balance Beam and Floor.

 

Wrestling  Coach Tim Larson

Congratulations to Oliver Chapman who placed 5th in Regionals.

 

Boy’s Swim  Coach Greg Braun

It was an incredible year for the NKHS Swim Team.  The team placed 7th overall in state, and several swimmers competed at the state meet.

100 Breaststroke – Nathan Ramey placed 3rd

200 Medley Relay Team (Jeremiah Johnston, Nathan Ramey, Matt Smith, Thor Breitbarth) placed 6th

500 Freestyle – Nathan Ramey placed 7th

50 Freestyle – Thor Breitbarth placed 8th

400 Freestyle Relay Team (Thor Breitbarth, Jeremiah Johnston, Matt Woolridge, Nathan Ramey) placed 9th

200 Freestyle – Jeremiah Johnston placed 13th

100 Butterfly – Jeremiah Johnston placed 13th

200 Freestyle Relay Team (Matt Smith, Brandon Anderson, Alex Chow, Matt Woolridge) placed 13th

Brandon Anderson, Thor Breitbarth, Alex Chow, Jeremiah Johnston, Nathan Ramey and Matt Woolridge were named to the Olympic League First Team. 

Coach Greg Braun was selected as the All-Olympic League 2A Coach of the Year in Girls Swim earlier this year.